wiosna 2013 (2) wiosna 2013 (3) wiosna wiosna 2013 (5) wiosna 2013 (4) wiosna wiosna wiosna (1) wiosna zima (7)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Pamiętaj! nie należy palić traw i śmieci na działce.

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie  przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Rozpalanie ogniska na terenie działki, blisko zabudowań, czy dróg jest naprawdę groźne.  Dym może na przykład ograniczyć widoczność i spowodować zagrożenie dla samochodów, a nagły podmuch wiatru spowodować niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia w nieznanym kierunku

Nie wolno w ognisku spalać śmieci.

W działkowych ogniskach często spala się śmieci. A palenie śmieci, czyli  starych ubrań, butów, folii, kartonów czy plastikowych butelek jest zabronione ustawą i absolutnie nie wolno tego robić.

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa własności powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości  ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych (czyli np. nie można „zadymić" sąsiada robiąc ognisko na swojej posesji).           

Kary są srogie.

Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem lub grzywną. Natomiast zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) mówi: Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.

Sąsiad, któremu wyjątkowo uprzykrzysz życie, może też – powołując się na Kodeks wykroczeń i Kodeks cywilny – skierować sprawę do sądu. 

Przestrzegamy więc przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania

roślinności i śmieci.


Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność

nie narazisz życia swojego i innych.

 

Opracowanie: Alina Jasińska - Referat Infrastruktury Technicznej i Inwestycji

kwiecień, 2017

 
 
 
 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service