jesień (3) jesień (5) jesień (7) jesień (2) jesień (6) jesień (5) jesień (9) jesień (3) jesień (1) jesień (10) jesień (8) wiosna wiosna wiosna 2013 (2) wiosna jesień (8) jesień (7)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Pamiętaj! nie należy palić traw i śmieci na działce.

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie  przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Rozpalanie ogniska na terenie działki, blisko zabudowań, czy dróg jest naprawdę groźne.  Dym może na przykład ograniczyć widoczność i spowodować zagrożenie dla samochodów, a nagły podmuch wiatru spowodować niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia w nieznanym kierunku

Nie wolno w ognisku spalać śmieci.

W działkowych ogniskach często spala się śmieci. A palenie śmieci, czyli  starych ubrań, butów, folii, kartonów czy plastikowych butelek jest zabronione ustawą i absolutnie nie wolno tego robić.

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa własności powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości  ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych (czyli np. nie można „zadymić" sąsiada robiąc ognisko na swojej posesji).           

Kary są srogie.

Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem lub grzywną. Natomiast zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) mówi: Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.

Sąsiad, któremu wyjątkowo uprzykrzysz życie, może też – powołując się na Kodeks wykroczeń i Kodeks cywilny – skierować sprawę do sądu. 

Przestrzegamy więc przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania

roślinności i śmieci.


Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność

nie narazisz życia swojego i innych.

 

Opracowanie: Alina Jasińska - Referat Infrastruktury Technicznej i Inwestycji

kwiecień, 2017

 
 
 
 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service