do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W dniu 5 marca 2014 roku w Zespole Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście odbyły się trzy spektakle o tematyce profilaktyczno-edukacyjnej, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Wykonawcami spektakli były osoby z Impresariatu Artystycznego INSPIRACJA Kraków.

1. BLOGERKA – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W spektaklu wskazano jak istotne w budowaniu prawidłowych relacji międzyludzkich jest rozwijanie poczucia empatii. Pokazano jak ważna jest umiejętność asertywnego wyrażania własnych myśli, uczuć i empatii. Jednocześnie wskazano, informowano gdzie należy szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia przemocą i jak zachować się będąc jej świadkiem lub ofiarą.

2. WYJŚĆ POZA SCHEMAT – uczniowie Gimnazjum.

Spektakl opiera się na klasycznym i niestety coraz powszechniejszym motywie „kozła ofiarnego”. Młody człowiek zostaje wykluczony ze środowiska grupy i poddany prześladowaniu. Pada ofiarą cyberprzemocy – obraźliwych e-maili, SMS-ów itp. Program stawia sobie za cel aktywizację młodych widzów i wzbudzenie ich reakcji na przedstawione zjawiska. Wciąga uczniów w przemawiającą do wyobraźni sceniczną historię, stawia              w sytuacji analogicznej jak głównych bohaterów. Uświadamia, że oni bądź ich bliscy, przyjaciele mogą stać się celem podobnych karygodnych zachowań. Ukierunkowuje na podjęcie konkretnych działań w celu rozwiązania problemu.

3. W KRAINIE BAJTÓW – uczniowie Szkoły Podstawowej.

W krainie bajtów, to satyryczna opowieść o dziecku, które odchodząc od klawiatury komputera od razu zasiada przed ekranem telewizora lub na odwrót. Aż pewnego dnia obudziło się w wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości, świecie niezbyt przyjemnym i zaludnionym przez mało przyjemnie nastawione postacie. Spektakl traktuje o zagrożeniu wynikającym z uzależnienia młodych osób od nowych technologii. Demonstrowane są i analizowane aspekty ich wpływu na psychikę młodego odbiorcy w procesie kształtowania jego osobowości.

 

Istotną rolę w tych spektaklach odgrywa również dyskusja na poruszany temat, co może być niewątpliwie cenną pomocą w pracy dydaktyczno-wychowawczej nad kształtowaniem wśród uczniów postaw ludzi prawych i asertywnych. Problematyka poruszona w spektaklach może być znakomitym wsparciem i uzupełnieniem prowadzonej przez nauczycieli i wychowawców pracy, kształtujących młode osobowości zgodnie z wymaganiami stawianymi przez świat ludzi dorosłych i odpowiedzialnych.

Mamy zatem świadomość, że na powyższe tematy należy mówić i to mówić wielokrotnie.

Spektakl został sfinansowany z budżetu Gminy, będącego w dyspozycji Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Informację przygotowała:

Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Elżbieta Zalewska

06.03.2014 r.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service