do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Już po raz czwarty w naszej gminie 11 listopada 2014 roku odbyły się gminno-parafialne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym pw. św. Trójcy w Nowym Mieście o godz. 10.00 uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę, której przewodniczył ks. Proboszcz Wojciech Brzozowski a homilię wygłosił ks. Łukasz Turbak - Wikariusz.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście grupy rekonstrukcyjnej z 21 Pułku Piechoty im. Dzieci Warszawy oraz Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej Napoleona I z Ciechanowa przemaszerowali na cmentarz parafialny gdzie znajdują się min. zbiorowe groby poległych za Ojczyznę. Odśpiewano hymn państwowy. Następnie Wójt Gminy Sławomir Zalewski w wystąpieniu okolicznościowym zwrócił się do mieszkańców Gminy Nowe Miasto i gości. Podkreślił doniosłą rolę faktu, że dziś żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju. Następnie odczytał Niepodległościowy Apel Pamięci poświęcony mieszkańcom Gminy Nowe Miasto, którzy zginęli podczas działań wojennych oraz w obozach koncentracyjnych. Na zakończenie Apelu żołnierze z 21 Pułku Piechoty im. Dzieci Warszawy oddali salwę honorową ku czci bohaterów walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Następnie w hołdzie poległym za wolność naszego kraju, złożyli na grobach kwiaty i zapalili znicze przedstawiciele: władz samorządowych gminy, parafii, dzieci i młodzież z opiekunami z ramienia gminnych jednostek organizacyjnych, Policji i Straży Gminnej, Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła Gospodyń Wiejskich, Koła Polskiego Związku Wędkarskiego, władz samorządowych województwa mazowieckiego, Stowarzyszenia Towarzystwo Ludowe Sona.

W dalszej części uroczystości odbył się koncert muzyczny w wykonaniu solistek z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Mieście – Angeliki Michalskiej i Pauliny Oporskiej.

Na zakończenie Wójt Gminy Nowe Miasto serdecznie podziękował wszystkim za uczestnictwo we wspólnych gminno – parafialnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Mieście Pan Janusz Prokopczyk, wszystkich zgromadzonych pożegnał słowami:

,,Ojczyzno wielu sławnych ludzi, niech Twoja szata zachwyt wzbudzi,

niech Twoje imię każdy zna, niech w każdym sercu Polska trwa”.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service