Z KART HISTORII...
Zgodnie z zapisami Książki Komendy Straży Pożarnej OSP Karolinowo zawiązane zostało w 1924 roku, a więc w sześć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Organizacja ta tym samym dołączyła do działających już na terenie ówczesnej gminy Modzele - OSP Nowe Miasto i Latonice. Bardzo skromna dokumentacja dotycząca OSP Karolinowo nie pozwala dokładnie odtworzyć jej losów, zwłaszcza z okresu międzywojennego.
Pierwszymi strażakami utworzonej w 1924 roku jednostki byli: Czesław Dziarnowski – Prezes, Józef Chojnacki – komendant i Franciszek Poprawa – zastępca. Następnie dołączyli Władysław Olechowicz (1927r.), Czesław Chojnacki (1935r.), Stanisław Nowacki (1937r.), Czesław Borzęcki (1939r.). Z pierwszego okresu swojej działalności, przerwanej wybuchem wojny, straż z Karolinowa wyszła z własną remizą, która jeszcze przez wiele powojennych lat była wykorzystywana do przechowywania sprzętu i organizowania wiejskich spotkań.
Gwałtowny wzrost liczebności jednostki przyniósł, wg Księgi Komendy Straży, rok1943, w którym to w szeregi miejscowego OSP miało wstąpić 17 nowych członków.
Do okresu PRL źródła są również bardzo ubogie. W dokumentach przejawiają się zdawkowe informacje o uczestnictwie druhów z OSP Karolinowo w szkoleniach organizowanych przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Płońsku.
Strażacy OSP Karolinowo wnieśli wielki wkład w budowę nowej szkoły w Karolinowie. Nie była to jedyna okazja do obserwowania zaangażowania miejscowych strażaków w prace na rzecz swojej społeczności. W Karolinowie w latach 1965-1966 prowadzone były roboty przy budowie utwardzonej drogi przez wieś, podczas których najaktywniejsi byli członkowie OSP Karolinowo.
Dbając o potrzeby całej wsi strażacy pamiętali również o swojej organizacji. Z biegiem czasu stan remizy stawał się coraz gorszy. W 1949 roku gospodarz straży – Władysław Olechowicz sygnalizował konieczność remontu dachu. Jeszcze przez wiele lat druhowie z Karolinowa musieli godzić się prowizorycznymi remontami swojej siedziby starając się jednocześnie o budowę nowej. Wzorując się na inwestycjach w Latonicach i Nowym Mieście w 1971 roku został podjęty czyn społeczny przy budowie nowego Domu Strażaka.