do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowe Miasto oraz nasi Goście,

utrzymująca się susza spowodowała, że ściółka w naszych lasach jest sucha jak papier. Mamy obecnie najwyższy poziom zagrożenia pożarowego i od dnia dzisiejszego do odwołania obowiązuje zakaz wstępu do lasów.

Zagrożenie pożarowe lasów wynika z naruszania przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używania ognia otwartego, palenia papierosów, ognisk, użytkowania grilli w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Stosunkowo często pożary powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających samochodów. Niebezpieczna może być każda iskra i każdy niedopałek. W takich warunkach pogodowych, przy jednoczesnym silnym wietrze, pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie! I to wszędzie – w lasach, na prywatnych posesjach, działkach letniskowych czy też na polu, po skoszeniu rosnących na nim zbóż.

Apeluję do Państwa, by w trosce o własne i innych bezpieczeństwo zachować wyjątkową rozwagę! Pamiętajmy, że każde zarzewie ognia może przerodzić się w groźny kataklizm!

 

                                                                        Wójt Gminy Nowe Miasto

                                                                       Sławomir Dariusz Zalewski

 

 

Widzisz pożar? Wiesz, że trzeba działać - ale nie wiesz jak?

Po pierwsze nie trać głowy!!! Rozejrzyj się uważnie dookoła i ostrzeż osoby będące w strefie zagrożenia. Niezwłocznie zaalarmuj straż pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112. Po zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaj:

  1. Swoje imię i nazwisko, oraz numer telefonu, z którego zgłasza się pożar.
  2. Możliwie dokładną lokalizację miejsca, w którym się pali (np. „przy drodze z Nowego Miasta do …, około kilometra za wsią …, około 200 metrów w głąb lasu”).
  3. Co się pali (czy jest to pożar ściółki, czy ogień objął wierzchołki drzew, czy jest to drzewostan młody, czy stary, iglasty, czy liściasty), w miarę możliwości określ szacunkowo powierzchnię pożaru (np. „pali się ściółka w starym lesie iglastym na powierzchni wielkości boiska do piłki nożnej”).
  4. Czy zagrożeni są ludzie i budynki (np. „nie ma zagrożenia dla ludzi i mienia”)
  5. Po podaniu informacji nie odkładaj słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący zgłoszenie może zażądać:

  1. Potwierdzenia zgłoszenia przez oddzwonienie na Twój telefon.
  2. Podania dodatkowych informacji.

Pamiętajmy:

  1. Alarmując straż pożarną mówmy wolno i wyraźnie – naturalna chęć zaalarmowania jak najszybciej poprzez wykrzykiwanie informacji OPÓŹNIA jej przekazanie, czyniąc ją niezrozumiałą i nieprecyzyjną.
  2. Odpowiadajmy spokojnie i dokładnie na pytania dyżurnego – to doświadczony profesjonalista, który na podstawie zebranych informacji zadecyduje, jakie siły wysłać do pożaru.

Opr.: J. Wardzyński, tel. (23) 661-49-43

 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl