do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to AGRESYWNA, INWAZYJNA roślina PARZĄCA, bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego. Do Polski został sprowadzony pod koniec lat 50-tych XX wieku jako obiecująca roślina paszowa. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem (głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia), uprawy zostały porzucone, jednak gatunek zaczął rozprzestrzeniać się  samorzutnie. W latach 80 – tych barszcz Sosnowskiego zaczął być opisywany jako gatunek inwazyjny. Od tego czasu jego liczebność bezustannie wzrasta. Spotykany jest już w całej Polsce, objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Barszcz Sosnowskiego to bylina:

  • o łodygach dętych (pustych w środku), podłużnie bruzdowatych pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami,
  • dorastająca w ciągu jednego sezonu do 4 – 5 metrów wysokości,
  • Kwitnie od czerwca do przełomu lipca i sierpnia, wytwarzając do kilkudziesięciu bardzo dużych, parasolowatych kwiatostanów – baldachów złożonych (największy osiąga 60 - 80 cm), kwiaty białe lub różowe pachnące kumaryną,
  • o dużych liściach (ok. 150 cm średnicy), które są skrętoległe ułożone na łodydze.

 

Roślina ta jest silnie toksyczna. Włoski na łodygach i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję, która zawiera szkodliwe substancje uaktywniające się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny. Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek.

 

Poniższa ulotka informacyjna opracowana przez ekspertów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie zawiera szczegółowe wskazówki w zakresie prawidłowego rozpoznawania barszczu Sosnowskiego

http://www.wios.warszawa.pl/pl/publikacje-wios/broszury-i-ulotki/1184,Jak-rozpoznac-barszcz-Sosnowskiego.html

http://www.wios.warszawa.pl/pl/publikacje-wios/broszury-i-ulotki/1179,Barszcz-Sosnowskiego.html

Kolejne informacja na temat barszczu Sosnowskiego można znaleźć w ulotce informacyjnej opracowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny, dostępnej pod adresem: www.gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/186-uwaga-na-barszcz-sosnowskiego

Poniżej ulotka Głównego Inspektoratu Sanitarnego jak się ustrzec przed poparzeniem, oraz pierwsza pomoc przy poparzeniu.

USUWANIE BARSZCZU SOSNOWSKIEGO NIE JEST ZADANIEM GMINY, W ZWIĄZKU Z TYM GMINA NIE MOŻE USUWAĆ TEJ NIEBEZPIECZNEJ ROŚLINY Z PRYWATNYCH POSESJI I NAKAZAĆ WŁAŚCICIELOM JEJ USUNIĘCIA, BYŁYBY TO DZIAŁANIA BEZPRAWNE.

Nowe Miasto, 10 czerwca 2016r

Ref. Infrastruktury Technicznej i Inwestycji

 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Gminy Nowe Miasto zachęca do zapoznania się z wytycznymi Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczących zwalczania barszczu Sosnkowskiego. Informacje te znajdują się w zakładce: „Zarządzanie kryzysowe i sprawy obronne”/”Ostrzeżenia”. Znaleźć tam można również zdjęcia tych roślin, odpowiedzialność oraz obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości oraz metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania kaukaskich barszczy.

Prosimy zapoznać się także z poniższymi informacjami.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego, zaliczane do gatunków inwazyjnych, są bardzo niebezpiecznych dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nimi powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Objawy oparzeń pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).

Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn. Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń i minimalizuje swędzenie naskórka.

Wśród gatunków roślin występujących na terenie Polski istnieje kilka, które ze względu na swoją morfologię często są mylone z kaukaskimi barszczami. Są nimi najczęściej:

  • barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium),
  • barszcz syberyjski (Heracleum sphondylium ssp. Sibiricum),
  • dzięgiel leśny (Angelica sylwestris),
  • arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica),
  • lepiężnik (Petasites sp.),
  • gunnera olbrzymia (Gunnera manicata).

 

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 07.04.2016 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania barszczy kaukaskich

Kierując się realnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt jakie stanowią barszcze kaukaskie, niezbędnie jest podjęcie działań związanych z edukacją, monitorowaniem i usuwaniem tych roślin.  

Kontakt z sokiem kaukaskich barszczy, przy dostępie światła słonecznego, skutkuje silnymi poparzeniami skóry. Objawy obrażeń mogą pojawić się do 24 – 48 godzin od bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z barszczami. Jako gatunki inwazyjne, kaukaskie barszcze stanowią także  istotne zagrożenie dla roślinności rodzimej.

Obecnie stwierdza się szybki wzrost liczby stanowisk barszczy kaukaskich. Zarówno barszcz Sosnowskiego, jak i barszcz Mantegazziego są zaliczane do zadomowionych gatunków inwazyjnych. Według danych ekspertów z barszcz.edu.pl na terenie województwa mazowieckiego do 2016 r. znajdowało się 50 potwierdzonych stanowisk kaukaskich barszczy oraz 135 niezależnych zgłoszeń, które nie zostały dotychczas zweryfikowane w terenie.

Planując działania mające na celu zwalczanie kaukaskich barszczy należy pamiętać, że tylko akcje podjęte w stosunku do wszystkich (prywatnych oraz publicznych) terenów objętych inwazją mogą przynieść efekt w postaci eliminacji tych gatunków roślin.

Wszystkie dotychczasowe znane metody zwalczania kaukaskich barszczy oraz zasady i zalecenia, jakie powinny im towarzyszyć zostały opisane w opracowanych na zlecenie GDOŚ i sfinansowanych przez NFOŚiGW „Wytycznych dotyczących zwalczania barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego na terenie Polski”, dostępnych pod adresem: http://www.gdos.gov.pl/zwalczanie-inwazyjnych-barszczy

Rozpoczęcie zwalczania  populacji kaukaskich barszczy jest zalecane z początkiem okresu wegetacyjnego.

Za walkę z inwazją kaukaskich barszczy i ich usuwanie odpowiada samorząd  gminny. Akcje zwalczania barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego można prowadzić w ramach prac związanych z utrzymaniem porządku i czystości w gminie, natomiast w odniesieniu do stwierdzonych przypadków występowania tych roślin na nieruchomościach prywatnych, obowiązek ich usuwania może być nałożony na podstawie przepisów porządkowych, o których mowa w ustawie o samorządzie gminnym (art. 40, ust.3).

W zwalczaniu kaukaskich barszczy wskazana jest pomoc wykwalifikowanych jednostek.

O pozyskanie środków finansowych na usuwanie barszczu Sosnowskiego z terenu województwa mazowieckiego można występować do WFOŚiGW w ramach projektu 2016-OP-24.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozmieszczenia kaukaskich barszczy na Mazowszu, znajdziecie Państwo w serwisie barszcz.edu.pl pod adresem: http://barszcz.edu.pl/kaukaskie-barszcze-na-mazowszu/

Więcej informacji można znaleźć w ulotce opracowanej przez WIOŚ w Warszawie we współpracy z ekspertami barszcz.edu.pl, zamieszczonej na stronie WIOŚ w zakładce Aktualności pod adresem:

http://wios.warszawa.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/aktualnosci, jak również w informacji Głównego Inspektora Sanitarnego pod adresem: http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/186-uwaga-na-barszcz-sosnowskiego

Opracowanie: Juliusz Wardzyński

 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service