Coroczne obchody Dnia Ziemi, w Zespole Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście tym razem miały charakter wyjątkowy, ponieważ stanowiły podsumowanie kilkumiesięcznych prac uczniów klas II gimnazjum nad interdyscyplinarnym projektem edukacyjnym na temat: W jaki sposób i w jakim stopniu moja rodzina zanieczyszcza środowisko?
Od października ubiegłego roku uczniowie podzieleni na siedem grup, nad którymi czuwało jedenastu nauczycieli, pracowali nad różnorodnymi zadaniami, których wykonanie miało przynieść odpowiedź nie tylko na pytania jak i ile śmiecimy, ale także, co zrobić, aby odpadów było mniej i żeby nie szkodziły naturze i nam samym. Zaglądali do własnych koszy na odpady, segregowali, badali, ważyli i mierzyli ile i czego się pozbywamy, a następnie, korzystając z dostępnych źródeł naukowych, starali się na śmieci popatrzeć w sposób merytoryczny, aby wiedzieć nie tylko jak dużo, ale i co konkretnie zatruwa nam glebę, wodę i powietrze.
Analiza naukowa zaowocowała opracowaniem broszury, która na stałe zagościła w księgozbiorze biblioteki szkolnej oraz planszami poglądowymi, które w jasny sposób obrazują dewastację środowiska. Ważną lekcją było też spotkanie z Regionalnym Konserwatorem Przyrody z Warszawy, Panem Marcinem Kalbarczykiem, który uświadomił wszystkim, że na naszych oczach giną ostatnie enklawy nieskażonej przyrody.
Happening zorganizowany na ulicach Nowego Miasta był nie tylko podsumowaniem długiej wspólnej pracy, ale także głosem skierowanym do wszystkich mieszkańców gminy, także dorosłych, aby bardziej świadomie i rozważnie postępowali z naturą. Hasło pierwszoklasistów ze szkoły podstawowej „Ziemia woła o pomoc” stało się sztandarowym przesłaniem wspólnej akcji.
Nad projektem edukacyjnym pracowali uczniowie klas IIa i IIb Publicznego Gimnazjum pod kierunkiem: P. Agnieszki Marczuk, Krzysztofa kozłowskiego, T. Michalskiej, G. Smukowskiej, K. Grabarczyk, G. Bilińskiej, B. Palewskiej, T. Klimkowskiej i I. Wardzyńskiej. Koordynatorem projektu była P. Teresa Klimkowska. Podczas przygotowań happeningu do współpracy włączyły się: p. A. Wiśniewska, T. Kunkowska, M. Oreszczuk, E. Cichewicz, M. Banecka, D. Warmiak i G. Dylewska.