do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Drukuj DZIEŃ KOBIET

11 marca 2017 - Koncert Zespołu Pieśni i Tańca KORTOWO

 
 
 
 
 
 
 
 

Foto. Hubert Roman

 
 
 
 

Zespół Pieśni i Tańca KORTOWO to grupa folklorystyczna zrzeszająca w swych szeregach studentów i absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Korzenie zespołu sięgają lat 50., kiedy to przy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie zaczęły tworzyć się grupy entuzjastów muzyki i tańca ludowego. Zespół znany do dziś jako KORTOWO powstał w latach 60., i jest jednym z najstarszych studenckich folklorystycznych zespołów amatorskich w Polsce. Od początku swojego istnienia do chwili obecnej trwa przy swojej nazwie i największym patronie i mecenasie, jakim jest olsztyński uniwersytet. Osobliwością KORTOWA są studenci uczący się na wszystkich wydziałach, jakie w swej ofercie kształcenia proponuje UWM. W zespole znaleźć można m.in. humanistów, geodetów, zootechników, teologów, ekonomistów, biologów i lekarzy weterynarii. KORTOWO od niemal pięciu dekad wychowuje kolejne pokolenia miłośników polskiej tradycji ludowej, którzy zachowują zanikające w społeczeństwie zwyczaje, taniec i śpiew.

Ponad 45-letni dorobek KORTOWA jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne min. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Żywca, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Piękno polskiego folkloru mogła wielokrotnie podziwiać publiczność Włoch, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rosji, Litwy, Łotwy, Belgii, Holandii, Sycylii, Grecji, Korsyki, Monako, Malty, Czech, Egiptu, Szwajcarii, Luksemburga, Singapuru, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Niemiec, Korei Południowej, Meksyku, Malezji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Brazylii czy Chin.

Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany.

Kierownik i choreograf Zespołu – Sławomir Kokoszko

Kierownik muzyczny  – Krzysztof Podolak

Chórmistrz – Natalia Kaczmarczik

Koncertmistrz – Wojciech Deliga

Instruktor Tańca – Alicja Wojciechowska

Garderobiana – Kinga Treder

 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl

 
 
 
 

Projekt i wykonanie:  Software & Service