- Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy podatkowe w ramach programu „Niskie Podatki".
- Nowa ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy.
- Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała wiele możliwości uzyskania informacji o szczegółach zmian: osobiście, online i telefonicznie.
Obniżka stawki podatkowej
Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową dla tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
Bez ulgi dla klasy średniej
Znika ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady.
Preferencje dla rodziców
W programie znalazło się wiele prorodzinnych zmian. Ustawa zmienia zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci i przywraca możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi.
Rośnie też limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko, bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców do kwoty 16 061,28 zł w 2022 roku. Ustawa uznaje również rentę rodzinną za dochód dziecka, który nie podlega doliczeniu do dochodów rodziców.
Eksperci wyjaśnią wątpliwości
Przygotowaliśmy wiele możliwości kontaktu z nami w sprawie „Niskich Podatków". Eksperci z naszych urzędów poprowadzą szkolenia podatkowe online, odpowiedzą na pytania zadane telefonicznie lub osobiście.
Zachęcamy do kontaktu w sprawie „Niskich Podatków" w dogodny dla siebie sposób:
On-line
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa organizują centralne webinary. Terminy spotkań, formularz kontaktowy oraz wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki.
Telefonicznie
Skorzystaj z Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej:
22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
(+48) 22 330 03 30 (z zagranicy)
Osobiście
Wszystkich, który chcą osobiście porozmawiać z naszymi ekspertami, zachęcamy do rezerwacji wizyty za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym".
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie