do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Szanowni Rolnicy,

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek-Człowiekowipodejmują w roku szkolnym 2015/2016

Program badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych
w  gminach wiejskich

Honorowy patronat nad programem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki. Patronat naukowy objął Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.

Celem programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego, a także zwrócenie uwagi ich rodziców, pedagogów i ogółu społeczeństwa na zaburzenia słuchu u uczniów w wieku wczesnoszkolnym.

Udział dzieci w programie jest bezpłatny, ale uwarunkowany pisemną zgodą ich rodziców. Rodzice dzieci z zaburzeniami komunikacyjnymi (słuchu lub mowy) otrzymają wskazania odnośnie możliwości leczenia i rehabilitacji każdego dziecka, w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

Program badań słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym z terenów wiejskich, z udziałem KRUS i Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zainicjował prof. dr. hab. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W czasie trzech edycji programu (2009, 2010, 2011) badania przeprowadzono u prawie 300 tysięcy dzieci. Udokumentowane, porównywalne wyniki badań świadczą o niepokojąco dużej skali zaburzeń słuchu i mowy u dzieci. Problemy komunikacyjne wykryto u co piątego, szóstego dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

W tym roku badania będą prowadzone od września według harmonogramu, który na swojej stronie opublikuje Koordynator programu – Stowarzyszenie „Człowiek-Człowiekowi” (www.sponin.org.pl). Szkoły podstawowe, które przystąpią do programu, otrzymają informacje i formularze dla rodziców „Zgoda na badanie dziecka”. W I etapie z badań będą mogli skorzystać uczniowie I klas szkół podstawowych na obszarach wiejskich w ośmiu województwach wschodniej Polski, a od marca do czerwca 2016 r. – ich rówieśnicy z pozostałych województw. Badania słuchu adresowane są łącznie do ok. 140 tys. dzieci rozpoczynających edukację wczesnoszkolną i będą prowadzone w niemal 6 tys. szkół podstawowych.

W znacznej części badania przesiewowe słuchu finansuje z pozabudżetowych środków Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, korzystając z ustawowych uprawnień, rozszerzy profil rehabilitacji leczniczej w ramach wakacyjnych 21-dniowych stacjonarnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci osób uprawnionych do świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników, o rehabilitację zaburzeń słuchu.

Rodziców dzieci podejmujących naukę w I klasach szkół podstawowych serdecznie zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie www.krus.gov.plwww.sponin.org.pl.

 

 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl