Baterie, leki - pamiętajmy, że zużyte baterie to odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają toksyczne związki, m.in. ołów i kadm. Dlatego trzeba je oddać do sklepów sprzedających baterie oraz do zakładów fotograficznych.Do apteki zanosimy przeterminowane leki i stare rtęciowe termometry.Puste listki po aspirynie czy witaminie C, wrzucamy do zwykłego kosza.
Butelka po coli - wszystkie plastikowe butelki po napojach typu PET wyrzucamy do żółtego worka, ale trzeba pamiętać, aby butelkę dobrze zgnieść, żeby zajmowała jak najmniej miejsca, a korek należy odkręcić, bo jest z innego typu plastiku niż butelka. Nakrętki wrzucamy do tego samego pojemnika.
Karton po pizzy i inne opakowania - można wrzucać do pojemnika na papier, ale wcześniej trzeba usunąć resztki jedzenia, a także zatłuszczone fragmenty kartonu, np. wieczko. Z kolei plastikowe pudełko po np. margarynie z czystym sumieniem możemy umieścić w pojemniku na plastik, nawet bez specjalnego mycia, choć opakowanie powinno być względnie puste. Ale co zrobić z butelką po oleju? We wszystkich poradnikach recyklingu znajdziemy informację, że plastikowych butelek po olejach spożywczych nie wolno segregować. A jeśli na butelce jest napisane: PET? Poczekajmy na wyłonienie przedsiębiorcy w przetargu i dowiemy się konkretnie u niego, czy ma odpowiednie technologie i czy może odzyskiwać butelki po oleju lub nie.
Karton po mleku - zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z 2005 r. opakowania kartonowe do płynnej żywności zbiera się razem z metalami i tworzywami sztucznymi. I tak segregujemy tetrapaki - wyrzucamy do żółtych worków. Uwaga! Przed wyrzuceniem kartonu należy go przepłukać i wysuszyć, bo resztki szybko gniją. Opakowanie składamy, żeby zajmowało mniej miejsca.
Opakowanie po makaronie - foliowe opakowanie po makaronie, jak również ryżu czy soli wyrzucamy do żółtego worka na tworzywa sztuczne, metale i opakowaniowe odpady wielomateriałowe, odpady z papieru, tektury. Tak samo postępujemy z folią, w którą w sklepie zawija się wędliny i ser. Przyklejona cena nie przeszkadza instalacjom przetapiającym plastik, nie trzeba jej odrywać. Do plastiku wrzucamy też opakowania po czipsach, batonach, zupkach w proszku itp. To laminaty z folii, papieru i aluminium, a więc opakowania wielomateriałowe.
Podarte rajstopy, porysowana płyta kompaktowa - rajstopy są zrobione z nylonu, czyli włókien syntetycznych otrzymywanych z poliamidu, które idealnie nadają się do odzysku. Mają dobre właściwości mechaniczne, łatwo się barwią i są stosowane do produkcji dzianin (np. rajstopy), ale także dywanów i wykładzin. Niestety, nie ma jeszcze pojemników na odpady poliamidowe. Te odpady wrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Przepalona żarówka, zepsuta pralka - wiemy już, że żarówek nie można wyrzucać do pojemników na szkło, bo mają inną temperaturę topnienia niż szkło butelkowe. W takim razie gdzie? Tradycyjne żarówki żarowe nie są odpadem niebezpiecznym, można wyrzucić je do zwykłego śmietnika. Jednak świetlówki i żarówki energooszczędne zawierają rtęć, więc pod żadnym pozorem wyrzucać ich nie można. Trzeba oddać je do punktu, gdzie zbierane są tzw. elektrośmieci, czyli zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki i lodówki. Specjalny punkt zbiórki elektrośmieci powstanie przy Urzędzie Gminy w Nowym Mieście ul. Apteczna 8. Stary sprzęt można też oddać w sklepie przy zakupie nowych urządzeń. Sprzedawca ma obowiązek bezpłatnie go od nas przyjąć.
Herbata w torebkach, chusteczka higieniczna - herbata zarówno liściasta, jak i w torebkach to odpad organiczny, a zatem jeśli mamy domowy kompostownik, możemy wrzucać tam zużyty woreczek z herbatą. Proszę się nie dziwić. Kompost można produkować wszędzie. Można tu wrzucać resztki owoców i warzyw, skorupki jajek itp. Nie można pozbywać się mięsa i wyrobów mlecznych. Co ciekawe, do kompostu możemy dodawać niektóre produkty z papieru, które nie nadają się do recyklingu (np. chusteczki higieniczne, serwetki i opakowania po jajkach). Ich włókna nasycają kompost powietrzem i przyczynią się do rozwoju rozkładających go mikroorganizmów. Otrzymanym w ten sposób nawozem możemy użyźniać rośliny doniczkowe.
Słoik po ogórkach - do szkła, rzecz jasna! Ale uwaga, metalową pokrywkę odkręcamy i umieszczamy w pojemniku na metal i tworzywa. Papierowych naklejek nie musimy odrywać, urządzenia myjące stłuczkę w hutach szkła bez problemu usuwają takie zanieczyszczenia. Nie musimy więc także myć słoika (lepiej oszczędzać wodę), choć warto go wypłukać,
żeby resztki nie gniły w pojemniku. Butelek i słoików nie powinno się tłuc przed wyrzuceniem.
Zapalniczka - zapalniczki są wykonane z wielu materiałów: plastiku, metalu, kamienia, więc niestety wyrzucamy je do zwykłego kosza. Warto zatem kupować zapalniczki z możliwością ponownego napełnienia gazem. Albo zapałki.
Zeszyt zszyty metalową sprężynką - papier, a jakże. Pamiętajmy jednak, aby wyrwać metalową sprężynkę. Tak samo postępujemy z foliowymi elementami, np. w kopertach. Karton przed wyrzuceniem musimy oczyścić np. z resztek taśmy klejącej.Kolorowe magazyny też nadają się do recyklingu. Ważne, aby makulatura była sucha i czysta.
Co się kryje pod hasłem: odpady zmieszane? - do odpadów zmieszanych zaliczamy wszystko, czego nie możemy wrzucić do pozostałych, selektywnie segregowanych odpadów: zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę zabawki, opakowania po aerozolach, styropian, gumę, popiół węglowy, artykuły higieniczne, pampersy, śmieci uliczne, stłuczone szyby, lustra.
Opracowanie: Referat Infrastruktury Technicznej i Inwestycji