Jednostka prowadząca
Samodzielne stanowisko ds. obronnych, OC i zarządzania kryzysowego, pok. 21, tel. (23) 661 49 43.
Wymagane dokumenty
Wniosek żołnierza rezerwy lub osoby przeniesionej do rezerwy nie będącej żołnierzem rezerwy o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego złożony nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych, wraz z załącznikami tj.:
- zaświadczenie o okresie odbytych przez żołnierza ćwiczeń wojskowych , wydane przez dowódcę jednostki wojskowej , w dniu zwolnienia żołnierza z ćwiczeń wojskowych, W zaświadczeniu powinien być podany stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca oraz numer PESEL żołnierza, datę rozpoczęcia i zakończenia ćwiczeń, sumę dni ćwiczeń wojskowych uznanych za odbyte oraz kwotę uposażenia wypłaconego z tytułu ich odbywania,
- zaświadczenie o kwocie utraconego dziennego odpowiednio wynagrodzenia lub dochodu z prowadzonej działalności.
Zaświadczenie wydaje odpowiednio :
* pracodawca - w stosunku do żołnierzy będących pracownikami lub pozostających w stosunku służby,
* naczelnik urzędu skarbowego - w stosunku do żołnierzy prowadzących działalność gospodarczą,
* wójt gminy - w stosunku do żołnierzy utrzymujących się wyłącznie z działalności rolniczej.
Miejsce złożenia dokumentów
Sekretariat Urzędu Gminy Nowe Miasto
Opłaty
Podanie, załączniki oraz wydana w sprawie decyzja administracyjna nie podlegają opłacie skarbowej.
Termin i sposób załatwienia
do 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Forma załatwienia sprawy:
Decyzja administracyjna wójta gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1430, 2217 ze zm.)
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (Dz. U. z 2015r. poz. 1520).
- obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który decyzję wydał.
Inne informacje
- Żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe, z wyjątkiem trwających do 24 godzin odbywających się w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w czasie odbywania ćwiczeń wojskowych.
- Świadczenie rekompensujące za każdy dzień ćwiczeń wojskowych stanowi odpowiednio kwota 1/21 miesięcznego wynagrodzenia lub dochodu, o których mowa w pkt 1, pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych, z zastrzeżeniem , że kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes GUS.
- Świadczenie, o którym mowa wyżej wypłaca się w kwocie pomniejszonej o uposażenie, jakie żołnierz rezerwy otrzymał z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.
Wymagane załączniki:
- Wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy lub osoby przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompensującego.
- Zaświadczenie o kwocie wynagrodzenia pracownika, który odbył ćwiczenia wojskowe.
Opr.: Juliusz Wardzyński, tel.: (23) 661-49-43
Nowe Miasto, dnia 15 marca 2018 roku