Ustawa przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem górna granica kary wyniesie 5 lat.
Wprowadza zmianę wysokości nawiązki za przestępstwo zabicia lub znęcania się nad zwierzęciem, w wysokości od 1000 zł do 100000 zł na cel związany ochroną zwierząt.
W ustawie wydłużony został czas, na jaki można orzec zakaz posiadania zwierząt i zakazy wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie – z 10 do 15 lat.
Nowelizacja ustawy doprecyzowuje tryb postępowania w przypadku orzeczenia środka karnego w postaci zakazu posiadania zwierząt (art. 38a-38b uoz). W przypadku orzeczenia zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt, sąd wyznacza sprawcy odpowiedni termin na przekazanie zwierząt w posiadanie innej osobie lub instytucji i poinformowanie o tym sądu. W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu i stwierdzenia przez sąd, że skazany wbrew zakazowi jest posiadaczem zwierzęcia, sąd wydaje postanowienie o czasowym odebraniu skazanemu tego zwierzęcia.
W razie skazania za przestępstwo polegające na niestosowaniu się do orzeczonego przez sąd zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt, o którym mowa w art. 244 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2204 ze zm.), sąd orzeka przepadek zwierzęcia.
Ponadto, w razie orzeczenia zakazu wykonywania określonych zawodów, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania określonych czynności (art. 35 ust. 4 i 4a ustawy o ochronie zwierząt), sąd przesyła odpis wyroku także powiatowemu lekarzowi weterynarii, właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego.
Referat Infrastruktury Technicznej i Inwestycji
Nowe Miasto, 24 kwietnia 2018 r.