do nagłówka nowe miasto do nagłówka (2) nowe miasto do nagłówka (3) nowe miasto do nagłówka (5) nowe miasto do nagłówka (6) nowe miasto do nagłówka (8) nowe miasto do nagłówka (7) nowe miasto do nagłówka (9) nowe miasto do nagłówka (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Drukuj Zbadaj nerki za darmo!

Kampania społeczna NEFROTEST ponownie w Płońsku. Akcja skierowana jest do osób od 50 roku życia.

 
 
 
 
 
 
 
 

Kampania NEFROTEST gości na terenie Płońska i powiatu płońskiego już drugi raz. Powodzenie pierwszej odsłony akcji oraz ogromne zainteresowanie badaniami (wrzesień 2012) skłoniły organizatorów, Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Płońsku do powrotu do powiatu płońskiego. Celem akcji NEFROTEST jest rozpowszechnianie wśród Polaków wiedzy na temat chorób nerek, promocja profilaktyki oraz organizacja darmowych, przesiewowych badań mogących pomóc w wykryciu chorób tego narządu. Tegoroczna edycja kampanii skierowana jest do osób od 50. roku życia i tak jak w zeszłym roku zakłada organizację darmowych testów krwi pod kątem rozwijającej się choroby nerek dla 400 osób. Dodatkowo do mieszkańców powiatu płońskiego trafiło  2000 bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR) i moczu.

Tak samo jak w zeszłym roku, również i teraz na terenie całego kraju akcję wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP. Natomiast szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik  - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jan Mączewski - Starosta Płoński, Andrzej Pietrasik - Burmistrz Miasta Płońsk oraz  Józef Świerczek – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku.

Kampania NEFROTEST odbywa się w Płońsku po raz drugi. Wyniki zeszłorocznych badań z września, na szczęście nie są niepokojące. Na ponad 560 prawidłowo przebadanych osób, zaledwie u 14 pacjentów wyniki odbiegały od normy. „Nie znaczy to jednak, że możemy powiedzieć, że pacjenci w naszym powiecie nie mają problemu z chorobami nerek. Przypominam, że te schorzenia są dość podstępne i mogą rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych wyraźnych objawów” – przypomina dr Ewa Niemczyk, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Płońsku.

 Większość pacjentów przebadanych rok temu, z  wynikami poza normą, znalazła się w grupie wiekowej powyżej 50. roku życia. „Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zadedykować tę edycję NEFROTESTU pięćdziesięciolatkom. Są oni w grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek” - dodaje dr Ewa Niemczyk, Szczególną uwagę na swoje nerki powinny jednak zwrócić także osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są także tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki.

Tak samo jak w zeszłym roku, aby przebadać krew podczas płońskiego NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo.” - mówi Luiza Bugajewska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Płońsku. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 50. roku życia. Wymagany będzie numer PESEL. Rejestracja będzie przeprowadzana 1 i 2 października br. pod jednym z dwóch numerów telefonów: 515 656 848 i 515 656 858, w godz. 10:00 – 15:00. Próbki krwi przebadanych 6 października pacjentów trafią w ręce personelu z laboratorium szpitalnego w Płońsku.

Tegoroczna odsłona kampanii zakłada również dodatkową dodatkowa możliwość dla tych, którzy również chcą przebadać nerki, a nie zdołają się zarejestrować na niedzielne badania. Do mieszkańców powiatu płońskiego trafiło ponadto 2000 bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR) i moczu (badanie ogólne). „Skierowań można szukać między innymi w aptekach, parafiach czy patronujących akcji mediach. Dostali je także lekarze rodzinni. Zachęcamy pacjentów, którzy ukończyli 50 lat aby pytali o darmowe skierowania w tych miejscach. Badania z nich, można wykonać w dowolnym czasie, do 31 października 2013 roku” - mówi dr Ewa Niemczyk.

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Kampania NEFROTEST w Płońsku  ma ponownie przypomnieć mieszkańcom powiatu o nerkach. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi.

Od początku akcji w 2010 roku, dzięki NEFROTESTOWI przebadano ponad 15 tysięcy osób. Tegoroczna akcja w Płońsku to już 33 odsłona kampanii w Polsce. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji ponownie są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Płońsku. NEFROTEST w powiecie płońskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Magdalena Durlik - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii.

Patronat honorowy nad akcją sprawują: Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski,Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik  - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jan Mączewski - Starosta Płoński, Andrzej Pietrasik - Burmistrz Miasta Płońsk oraz  Józef Świerczek – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

 
 
 
 
 
 

© Copyright ugnowemiasto.pl